En büyük koz çöktü

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Malum S’alg’ın (K) ile mücadeleye yönelik önlemlerin 3 trilyon euroya mal olduğunu söyledi.Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Malum S’alg’ın (K) ile mücadeleye ilişkin Brüksel’de basın toplantısı düzenledi.
Leyen, s’algın nedeniyle AB ülkelerinde uygulanan kısıtlayıcı tedbirlerin sağlık sistemlerine ciddi biçimde yardımcı olmakla birlikte büyük bir ekonomik maliyet ortaya çıkardığını söyledi. Malum S’alg’ın (K) sonucunda küresel ticaretin yavaşladığını hatırlatan von der Leyen, Avrupa’da çeşitli ticari işletmeler ve fabrikaların kapalı olduğunu anımsattı.

Von der Leyen, Avrupa’da ekonomik aktivitenin aşamalı biçimde başlaması gerektiğini söyledi. Avrupa’da malların serbest dolaşımının çok önemli olduğunu anlatan von der Leyen, “Tek Pazar’ın tekrar çalışması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Malum S’alg’ın (K) ile mücadele için AB ülkelerinin sağlık sistemlerini güçlendirecek ve şirketleri destekleyecek çeşitli adımlar attıklarına dikkati çeken von der Leyen, “AB’de Malum S’alg’ın (K) ile mücadeleye yönelik önlemlerin maliyeti 3 trilyon euroyu buldu.” dedi. YENİ BİR MARSHALL PLAN ÇAĞRISI S’algın sonrasına Avrupa ekonomisinin yeniden canlanması için ciddi miktarda yatırım gerekeceğine işaret eden von der Leyen, “AB’nin gelecekteki bütçesi s’algın sonrası ekonomik toparlanmada kritik rol oynayacak.

Avrupa’da ekonomiyi canlandırmak için yeni Marshall Plan’a ihtiyaç var. AB’nin 2021-2027 yıllarına yönelik bütçesi Malum S’alg’ın (K) k’rizinin yanıtını içermeli.” değerlendirmesinde bulundu. Von der leyen, AB’nin gelecekteki bütçesinin içerisinde yatırım mekanizması içermesi gerektiğini belirtti. Ekonomileri daha dayanıklı ve sürdürülebilir hale getirmenin önemini vurgulayan von der Leyen, gelecekte arz zincirlerini kısaltmak ve çeşitlendirmek gerekeceğini anlattı.

TEK PAZAR HASAR GÖRDÜ AB Konseyi Başkanı Michel de, AB ülkelerinin Malum S’alg’ın (K) nedeniyle uyguladıkları sıra dışı tedbirlerin ekonomik hayatı önemli ölçüde etkilediğini söyledi. Avrupa’da kalkınmanın ana unsurlarından birinin Tek Pazar olduğuna işaret eden Michel, “Ülkelerin aldıkları tedbirler nedeniyle Tek Pazar ciddi hasar gördü. Tek Pazar’ı geliştirmemiz ve yeniden faal hale getirmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

YATIRIM STRATEJİSİ BELİRLENMELİ Malum S’alg’ın (K)’nin ekonomik etkilerine karşı “dev” bir yatırım stratejisi belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Michel, AB üyesi ülke liderlerinin 24 Nisan’da ekonomik toparlanma stratejisi ile ilgili video konferans toplantısı yapacaklarını ifade etti. Michel, Avrupa’nın özellikle bazı kritik ekipman ve ürünlerde dışarıya daha az bağımlı hale gelmesinin önemli olduğunu sözlerine ekledi. Fitch’in son yayımladığı tahmine göre Euro Bölgesi ekonomisinin bu yıl Malum S’alg’ın (K) sebebiyle yüzde 4.2 daralması bekleniyor

FRANSA YÜZDE 6 KÜÇÜLECEK Fransa Merkez Bankası, Malum S’alg’ın (K) nedeniyle ekonominin büyük ölçüde durması sonucu ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 6 daralma beklediğini açıkladı. ALMANYA’NIN YÜZDE 9.8 KÜÇÜLMESİ BEKLENİYOR Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’nın ikinci çeyrekte yüzde 9.8 daralması bekleniyor. Ekonomideki bu küçülme oranı, Almanya’nın 1970’te ekonomik verilerini kaydetmeye başladığı zamandan beri olan en büyük düşüşü yansıtıyor ve 2009 küresel finansal k’rizi sırasında yaşanan düşüşün de iki katından fazlasına karşılık geliyor. BELÇİKA EKONOMİSİ YÜZDE 8 KÜÇÜLEBİLİR Belçika Merkez Bankası, Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın (GSYH) bu yıl yüzde 8 gerileyebileceğini bildirdi.

IMF’DEN AB’Yİ K’ORKUTAN RAPOR Öte yandan IMF’nin raporuna göre ise Euro bölgesinin 2020 yılında yüzde 7,5 küçüleceği tahmin edilirken, işsizliğin yüzde 10,4’e yükseleceği ifade edildi. Avrupa’da en fazla küçülecek ekonomilerin San Marino (yüzde 12,22) ve Yunanistan (yüzde 10) olacağı kaydedilirken, Avrupa’da s’algından en fazla etkilenen ülkeler İtalya’nın yüzde 9,1, İspanya’nın ise yüzde 8 küçüleceği belirtildi. İşsizliğin bu ülkelerde de yükseleceği aktarılırken, belirsizliğin ekonomik görünüm için hâlâ büyük bir r’isk olduğuna vurgu yapıldı.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*