Ana Sayfa / İSLAM HABERLERİ / Ezanın Anlamı

Ezanın Anlamı

Anlatıldığına göre, İbn-i Abbas radıyallahu anhu bir gün sahabelerle otururken, ezan okunmaya başladı. İbn-i Abbas radıyallahu anhu öyle şiddetli ağlamaya başladı ki, cübbesi sanki su dökülmüş gibi ıslandı. Bunu gören diğer sahabeler de ağlamaya başladılar. İbn-i Ali radıyallahu anhu ona dedi ki:Ey Resulullah’ın amcasının oğlu, niçin böyle ağlıyorsun? Biz sen ağlıyorsun diye ağlıyoruz. İbn-i Abbas radıyallahu anhu dedi ki:Müezzinin ne dediğini biliyor musunuz? Sahabe-i Kiram: Müezzinin ne dediğini bize söyle, ey İbn-i Abbas! Dediler. İbn-i Abbas radıyallahu anhu şöyle buyurdu:

Müezzin “Allahu Ekber’ dediği zaman; ‘Ey meşgul olan insanlar! Uğraştığınız işleri bırakın ve ezana dönün ve sizin için en hayırlı olan namaza gelin.’‘Eşhedu en lâ ilâhe illallah’ dediği zaman: ”Gökleri, yeri ve onların içerisinde bulunan melekleri, size haber verdiğime şahit tuttum.’‘Eşhedu enne Muhammeden Resulullah’ dediği zaman: ‘Bütün Peygamberleri ve Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellemi size, günde beş sefer haber verdiğime şahit tuttum.’‘Hayya ale’s-salah’ dediği zaman; ‘Allah-u Zülcelal bu dini ve namazı, sizin üzerinize kaim etti Öyle ise bu dinin ve namazın gereklerini yerine getirin.’

‘Hayya ale’l-felâh’ dediği zaman; “Allah-u Zülcelal’in rahmetine girin ve hidayet hazinesinden payınıza düşeni alın.’Son olarak, “Allahu Ekber’, dediği zaman; “Namaz olmadan yapılan işler haramdır.’‘Lâ ilahe illallah’ dediği zaman; “Bu emanet, yedi kat yerin ve yedi kat göğün emanetidir. İster yerine getir, ister yerine getirme’ demektedir.

Hakkında Metin Kandemir

POPÜLER HABER

bir gün Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi Ve Selleme bir Sahabi

Bir gün Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi Ve Selleme bir Sahabi eşinden şikayete gelir. “Benim eşim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir