Ana Sayfa / İSLAM HABERLERİ / Kul Hakkı ve Cennet Girmek

Kul Hakkı ve Cennet Girmek

Hz. Enes (r.a.) anlatıyor:Resûlüllah (s.a.v.) ile beraber bulunuyorduk. Bir ara azı dişleri görülecek şekilde gülümsedi. Sebebini sorduğumuzda şöyle buyurdular: Ümmetimden iki kişi Allâh’ın huzuruna gelirler. Birisi Yâ Rab benim bunda hakkım var; hakkımı bundan al, bana ver, der. Allah Teâlâ da ötekine, Hakkını ver buyurur. Adam Yâ Rab bende sevap nâmına bir şey kalmadı der. Cenâb-ı Hakk Baksana bu adamın sevabı kalmadı ne dersin? buyurur. Adamcağız, O halde benim günahlarımdan alsın der.

Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz bunu anlatırken gözleri yaşardı ve ‘O gün büyük bir gündür. İnsan; günâhının alınmasını ister’ dedi. Bunun üzerine Allah Teâlâ hak sahibine,Başını kaldır ve cennete bak buyurur.Adamcağız Yâ Rab, inci ile işlenmiş gümüşten ve altından köşkler görüyorum. Bunlar hangi peygamber hangi sıddîk veya hangi şehitler içindir? der.Allah Teâlâ,Bunlar, bana ücretini verenler içindir buyurur.Adamcağız Bunların hakkını kim ödeyebilir? der. Hz. Allah Sen istersen bunlara sahip olabilirsin buyurur.

Adam Nasıl olur yâ Rab? deyince Cenâb-ı Hakk Hakkını bu adama bağışlamakla buyurur.AdamO halde ben bunu affettim der Allahü zû’l-Celâl hazretleri de Arkadaşını al beraberce cennete girin, buyurur.Sonra Resûlüllah (s.a.v.) Efendimiz ‘Allah’tan korkun Allah’tan korkun ve siz de kendi aranızı düzeltin. Bakınız bizzat Hazret-i Allah mü’minlerin arasını buluyor’ buyurmuşlardır

Hakkında Metin Kandemir

POPÜLER HABER

bir gün Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi Ve Selleme bir Sahabi

Bir gün Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi Ve Selleme bir Sahabi eşinden şikayete gelir. “Benim eşim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir