Ana Sayfa / TEKNOLOJİ / ABD’nin füzeleri artık çöp oldu

ABD’nin füzeleri artık çöp oldu

Terör örgütü PYD/YPG Suriye’de ABD’nin verdiği silahları kullanırken, Türkiye de kendi tanklarını yerli ve milli Akkor sistemiyle korumaya aldı. Terör örgütü PYD/YPG Afrin’de anti tanksavar ve karadan havaya fırlatılarak uçak ve helikopter düşürebilen Manpads’ları kullanıyor. TANKLARI KORUYAN SİSTEM Türkiye ise tankları yerli ve milli Akkor sistemiyle korumaya almış durumda. Örgütün elindeki silahları değerlendiren Ankara, harekata katılacak M60-T ve Leopard tanklarını yerli ve milli tank koruma sistemi Akkor ile donattı. Akkor, 360 derece tam koruma sağlayarak, ister yakından isterse uzaktan atılabilecek her türlü füzeyi havada imha ederek etkisiz hale getirecek.

ÖNCEDEN FARK EDİLECEK Asıl adı Aktif Koruma Sistemi olan Akkor, Aselsan tarafından yerli ve milli çalışmalar sonucu üretildi. Tank ve diğer zırhlı araçlarda da kullanılabilen Akkor, tanklara monte edilerek, güçlü radar ve sensörleriyle 360 derece tam koruma sağlıyor. Uzaktan atılan güdümlü tanksavar füzelerinin yanı sıra, yakın mesafeden atılan füze ve roketleri de anında fark ederek, havada imha ediyor. Afrin harekâtı sırasında ister uzak ister yakın mesafeden atılabilecek bir tank, Akkor’un güçlü reaksiyon gösterme kabiliyetiyle anında havada algılanacak ve hemen sistemin algoritma özelliği devreye girecek. Böylece füzenin hızı, geliş yönü gibi tüm özellikleri tespit edilerek, gelen füzenin en uygun mesafede imha edilmesi için gerekli hesaplama yapılacak. Akkor, sistemi, kar, yağmur, toz, çamur demeden zorlu koşullarda etkin koruma sağlıyor.

HAVADA İMHA EDİLİYOR Saniyeler içinde gerçekleşen bu işlemlerin ardından tank füzesi belirlenen mesafeye kadar geldikten sonra, Akkor’un kendi akıllı mühimmatı ateşlenecek. Mühimmattaki akıllı tapa, karşıdan atılan füzeye en yakın olduğu anda kendini patlatacak. Böylece tanka atılan füze de havada patlayacak.

360 DERECE KORUMA SAĞLAYACAK ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilecek olan AKKOR, 360 derecelik tam bir koruma kalkanı oluşturacak. AKKOR, yüksek teknoloji radarı ile üzerine gelen roket veya tank savar füzesini çok kısa sürede algılayacak. Yönlendirilecek fiziksel imha mühimmatı, üzerinde bulunan sensörler yardımıyla yaklaşmakta olan tanksavar tehdidine en yakın olduğu anda patlayarak tehdidi etkisiz hale getiriyor.

ASELSAN AKKOR AKTİF KORUMA SİSTEMİNİN ÇALIŞMA PRENSİBİ Radar tarafından Tanka yaklaşmakta olan tehdit algılandığı zaman bir takip yörüngesi oluşturuluyor, oluşturulan yörünge bilgileri merkezi yönetim merkezine aktarılıyor. Ardından Mühimmat Atıcı Lançer karşılaşma noktasına doğru yönlenip mühimmatı hedefe doğru ateşliyor. Tanka yaklaşmakta olan tehdit 15-20 metre mesafede iken koruma mühimmatı ile buluşuyor.Atılan koruma mühimmatının ucundaki akıllı yaklaşma tapası sayesinde gelen tehdidin açısı, hızı ve mesafesi hesaplanıp tehdit ile korunma mühimmatının patlayacağı en ideal nokta bulunuyor. iki mühimmat yan yana geldiği zaman patlama gerçekleşiyor ve tanka tehdit olarak gönderilen mühimmatın harp başlığı imha ediliyor.

Hakkında Metin Kandemir

POPÜLER HABER

neden karışıyorsunuz

Yunanistan Savunma Bakanı Apostolakis, “Bu sistemlerin savunma sistemi olduğunu söylüyorlar. Ama 400 mil menzile sahip …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir