Ana Sayfa / TEKNOLOJİ / Milli füzeler Ege’de ateşlendi

Milli füzeler Ege’de ateşlendi

Yerli ve milli imkanlarla üretilen CİRİT ve UMTAS füzelerinin denemeleri Ege Denizi’nde yapıldı. Test atışları BURAK sınıfı korvetlerde yapıldı.Roketsan üretimi milli silah sistemlerinin denemeleri kapsamında, Ekim 2018 ayı içerisinde BURAK Sınıfı korvetlerde Ege Denizi’nde CİRİT ve L-UMTAS G/M füze atışları başarıyla gerçekleştirildi. Böylece düşmanlara da gözdağı verilmiş oldu.Dünyada benzeri olmayan Türk füzesi CİRİT ROKETSAN’ın geliştirdiği CİRİT, sınıfının en uzun menzilli füzesi olarak rakiplerini geride bırakıyor.Roketsan tarafından tasarlanan 2.75” Lazer Güdümlü CİRİT füzesi, ucuz ve hassasiyeti düşük güdümsüz roketler ile yüksek maliyetli güdümlü Anti-Tank füzeleri arasındaki boşluğu doldurmak amacıyla tasarlandı.

CİRİT, Roketsan tarafından geliştirilmiş olan standart CİRİT POD’undan ve Akıllı POD’dan atılabilmektedir. Akıllı POD, sahip olduğu platform ile iki yönlü veri iletişimi ve envanter bilgisi sağlama özellikleri ile CİRİT füzesinin etkinliğini artırmaktadır. CİRİT, yükleme ve boşaltmayı kolaylaştıran tüp komplesi içerisindedir.

CİRİT, aerodinamik yapısı ve kompozit katı yakıtlı motoru sayesinde, klasik 2.75” füzelere göre, 8 km ile sınıfının en uzun menziline sahip. Ayrıca CİRİT füzesi çok maksatlı (Zırh Delici, Anti-Personel ve Yangın Çıkarıcı) harp başlığı ile birlikte yüksek infilaklı harp başlığı opsiyonlarına sahip. Halen geliştirilmekte olan Milli Atak Helikopterinin (T-129) resmi füze sistemi olarak tanımlanan CİRİT sistemi çeşitli platformlara (Helikopter, İHA, Kara Aracı, Sabit Platform, Hafif Saldırı Uçağı, Deniz Platformu) entegre edilebilmekte.Öne çıkan özellikleri CİRİT, hafif zırhlı/zırhsız sabit ve hareketli hedeflere karşı yüksek hassasiyet ile maliyet etkin çözüm sağlayan sınıfının en uzun menzilli füzesi.

Temel Özellikler En Uzun Menzilli 2.75″ Füze; Duyarsız Mühimmat (Seviye V); Çok Maksatlı (Zırh Delici, Anti-Personel ve Yangın Çıkarıcı) Harp Başlığı; Çeşitli Platformlara (Helikopter, İHA, Kara Aracı, Sabit Platform, Hafif Saldırı Uçağı, Deniz Platformu) Entegrasyon; Standart Mod ve Akıllı Mod POD Entegrasyonu; Güdüm Kiti Değil, Yeni Nesil Füze Sistemi; Az Dumanlı Kompozit Yakıt Teknolojisi NATO Stok Numarasına Sahip; Türk Silahlı Kuvvetlerinin Envanterinde L-UMTAS füze sistemi L-UMTAS taarruz helikopterlerinden kullanım için geliştirilen bir tanksavar füze sistemidir. Üzerinde barındırdığı yüksek teknoloji ile modern savaş alanındaki tüm zırhlı tehditlere karşı etkilidir.

T-129 ATAK ve SH-70 Helikopterleri’nin yanı sıra, MIL-STD-1760 ve MIL-STD-1553 standartlarına sahip diğer helikopter platformlarına entegrasyon çalışmaları da devam etmektedir.Taktik özellikler Gece ve Gündüz Görev Yapabilme Özelliği; ”At-Unut” Kullanım Modu; Sütre Gerisinden Atış; Sabit ve Hareketli Hedeflere Karşı Kullanım; Geniş Fırlatma Zarfı ile Platform Doğrultusu Dışındaki Hedeflere Etkinlik; Sıvı Yakıt Yangını ve Kurşun Çarpmasına Karşı Duyarsız Mühimmat ÖzelliğiL-UMTAS helikopter platformlarının yanı sıra diğer hava, kara ve deniz platformlarından kullanıma uygun özellikte bir sistemdir.

Hakkında Metin Kandemir

POPÜLER HABER

neden karışıyorsunuz

Yunanistan Savunma Bakanı Apostolakis, “Bu sistemlerin savunma sistemi olduğunu söylüyorlar. Ama 400 mil menzile sahip …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir